Hall of Fame Members

  • Abby Goulder Abelson ’70
  • Aaron Abernathy ‘01
  • Ronald Adrine ‘65
  • Stephen J. Alfred ‘52
  • Griffin Allen, ‘84
  • Harry Allen, Jr. ‘59
  • Herbert Ascherman, Jr. ‘65
  • Jamie Babbit ‘89
  • Janice Green Baltimore ‘60
  • Tom A. Bayless ‘44
  • Douglas P. Beal ‘65
  • Ronald Bell ‘49
  • Ann Womer Benjamin ‘71
  • Carol Bennett ‘72
  • Shoshana Stein Bennett ‘71
  • Barbara Beran ‘68
  • David Berger ‘62
  • Peter Bergman ‘57
  • Kenneth I. Berns ‘56
  • Earl Biederman ‘53
  • Daniel R. Biello ‘65
  • Keith Black ‘75
  • Janet Blair ‘86
  • Eileen Savransky Blattner ‘63
  • Pamela Bligh-Glover ‘65
  • Daniel K. Bloomfield ‘43
  • Sara Bloomfield ‘68
  • Theodore R. Bloomfield ‘41
  • Don Blumenthal ‘70
  • Marie Daerr Boehringer ‘31
  • Andy Borowitz ‘76
  • Robert M. Boynton ‘42
  • Marc Brenner ‘65
  • Jim Brickman ‘79
  • B. Holly Broadbent ‘45
  • Richard Brubaker ‘50
  • Zack Bruell, ‘71
  • Stephen Bucchieri ‘58
  • Judith Butler ‘74
  • Jane Campbell ‘71
  • Jim Campbell ‘76
  • Paul Campbell ‘73
  • George Caplan ‘61
  • Gilbert Cargill ‘65
  • Robert Chamberlin ‘47
  • James H. Christie ‘38
  • Adrien Clarke, ‘99
  • Brian Patrick Clarke ‘70
  • Roger F. Classen ‘64
  • Nathan Clements, ‘98
  • Anne Cochran ‘77
  • Anna Lupica Colagiovanni ‘12
  • Jeffrey A. Cole ‘60
  • Vivien Abrams Collens ‘64
  • Robert I. Collins ‘66
  • JudyAnn Cothran ‘63
  • Charlotte Jaffe Cowan ‘47
  • Reynold Crane ‘65
  • Hugh Danaceau ‘47
  • Billy Newton Davis ‘69
  • Kristen VanValkenburg DeStigter, ‘80
  • Thomas Deutsch ‘50
  • Charan Devereaux ‘87
  • George Divoky ‘64
  • Paul Donaldson ‘44
  • Jack A. Drewry ‘67
Arlene Erlbach ‘66
Robert Elton ‘50
Arthur England, Jr. ‘51
Jennifer Estlin ‘83
William W. Falsgraf ‘51
Michael Feigenbaum ‘72
Betty Downes Fettinger ‘49
Nate Fish ‘98
John “J.P.” Fischer, II ‘99
Barbara Fisher, ‘72
Lee I. Fisher ‘69
Rob Fisher ‘57
Glen Paul Freiberg ‘70
Leonard E. Fribourg ‘38
Gordon S. Friedman ‘60
James M. Friedman ‘59
Matthew Frymier ‘86
Marcia Fudge ‘71
 
  • James Gannon ‘81
  • Peter Garson ‘55
  • Victor Gelb ‘44
  • Thomas D. Gelehrter ‘53
  • Karen Stein Gelender ‘67
  • Jeff Gerth ‘62
  • David Gillis ‘64
  • Douglas Gillis ‘64
  • Neil Glazer ‘64
  • David Gleason ‘50
  • Morton Glickman ‘55
  • Richard Goldstein ‘59
  • Henry Goodman ‘50
  • Irving I. Gottesman ‘49
  • Phil G. Goulding ‘38
  • Derek Green ‘81
  • Ernest Green, Jr. ‘83
  • Michael Green, ’80
  • Zachary Green ‘74
  • Burt W. Griffin ‘50
  • Adam Grossman, ‘98
  • Robert L. Grossman ‘76
  • Matt Guerrier ‘96
  • Clifford Gyves ‘87
  • David A. Hansell, 71
  • Judy Harris, ’66
  • Ric Harris ‘82
  • Dorothy Hart ‘40
  • Lorna Hartling, ‘83
  • Eleanor M. Hayes ‘72
  • Jerry Heller ‘58
  • Herman Hellerstein ‘33
  • Ralph Hexter ‘70
  • Carl Hirsch ’64
  • Gerri Johnson Hobdy ‘77
  • Anita Hollander ‘74
  • Mildred Fried Hollander ‘35
  • Providence Pedone Hollander ‘44
  • Ronald D. Holman, II ‘78
  • Stacey L. Holman ‘89
  • Jack A. Horner, Jr ‘46
  • Dorothy Humel Hovorka ‘38
  • Carolyn M. Minter Hoxby ‘84
  • David Icove ‘67
  • Maxine Isaacs ‘65
 
  • Andrea L. Johnson ‘74
  • Eric Johnson ‘72
  • David Wickham Jones ‘56
  • Peter Lawson Jones ‘71
  • Martha Joseph ‘35
Nina Kaden ‘51
Marc Kamionkowski ‘83
Michael Kass ‘78
Bram Kaufman ‘78
Katherine Stone Kaufmann ‘63
Rollin W. King ‘50
Kara Kirby ‘89
Donald J. Kirk ‘51
Dennis B. Klein ‘66
Jerome A. Klein ‘39
Roger Klein ‘60
Eugenie Kleinerman, ‘67
Nancy Klopper ‘74
Richard Koblentz ‘68
Marci Koblenz, ‘76
Shirley Koller ‘38
Alan Kopit ‘70
Edward Kovachy ‘64
Charlotte Rosenthal Kramer ‘37
Richard Krauss ‘53
Harvey Laidman ‘60
Amy Lazarus ‘01
Sherelynn Lehman ‘59
John Leibacher ‘59
David Leu ‘88
James Levin, ‘71
Freda Levenson ‘69
Gerald Levert ‘84
Joshua A. Levy, ‘90
Mark F. Lindsay ‘81
Henry A. LiPuma ‘39
Tommy LiPuma ‘56
Jules R. Lodish ‘63
Wesley Lowery ‘08
Dennis Lustig ‘62
Bruce E. MacNab ‘48
James A. Malone ‘72
Martha Hollander Marsh ‘67
Paul S. Mason ‘73
Joan Finn McCracken ‘54
Peter McDonald ‘48
Michael D. McElroy ‘85
Michael McGean ‘45
Susan Bloomenthal Maynard ‘59
Geoffrey Mearns ‘77
Laura Meckler ‘86
Judith Sue Meisner ‘56
Steven Michel ‘87
Aaron David Miller, ’67
Norma Reiter Miller ‘56
Kasumi Minkin ‘67
Susan Lowe Modi ‘60
Thomas B. Modly, ‘79
Lauren C. Moore, ‘80
Kathy Urdang Mulcahy ‘73
Clyde Nash ‘51
Marc Nathanson ‘65
Paul Newman ‘43
Betsie Norris, ‘78
Edmund G. Norwick, Jr. ‘38
 
 
 
  • Walter (Ted) Olson ‘35
  • Susan Orlean ‘73
  • Joan Pagano ‘64
  • Jolyn Darden Parker ‘70
  • Harvey Pekar, ‘57
  • Roger Penske ‘55
  • Alan Perris ‘60
  • Nancy Silber Pickus ‘52
  • Carol Pineau ‘77
  • Kenneth Plotkin ‘78
  • David Pogue ‘81
  • Daniel A. Polster ‘69
  • James Polster ‘65
  • Mary Jane Pories ‘74
  • Robert Post ‘41
  • James R. Pracker ‘59
  • Douglas Price-Hanson ‘81
  • Alan Ptak ‘67
  • George Qua ‘48
Kenneth Rainin ‘56
Austin Ratner ‘90
Charles Ratner ‘59
Mark Ratner ‘60
Jane Rau ‘40
Robert H. Rawson, Jr. ‘62
Alan F. Reeves ‘39
Laurel Richie ‘77
Barbara Shultz Robinson ‘47
Joseph W. Rock ‘70
Marcia Rock ‘67
Linda Rocker ‘58
David B. Roth ‘67
Loren Roth ‘57
Kathy Roth-Douquet, ’82
Ann Rowland ‘69
Tim Roudebush ‘48
David Rubin ‘63
Todd Anthony Sams ‘90
Marlene Sanders ‘48
Amy Sands, ‘68
Nay Sanna ‘45
Angelo SantaMaria ‘50
Jean E. Schaffer ‘78
Richard C. Schanfarber ‘56
Michael Scharf ‘81
Carol Scheffler ‘75
Drew Schultz ‘06
Benedict Schwegler, Jr. ‘67
Larry Sears ‘65
Ernest Van B. Seasholes ‘51
John P. Sedlak ‘43
Lee Seidman ‘50
Sanford (Sebransky) Severin ‘52
Melvin Shafron, ‘48
Arnold M. Shankman ‘64
Lauren Shuler-Donner ‘67
Scott Siegler ‘65
Daniel Jeremy Silver ‘44
Jerry Silver ‘65
Phyllis Israel Silverman ‘31
Sue Silverman ‘57
Lawrence Singerman ‘61
Charles Smith ‘38
Jamil Smith, ’93
Joe Solo (formerly Douglas Klein) ‘84
Scott Spero, ‘82
Edgar S. Spizel ‘41
Patricia Lee Stotter ‘67
Richard Stotter ‘63
Duane J. Taylor ‘78
Jerome Taylor ‘92
Celeste Terry ‘75
Reynold D. Thompson ‘44
Tom Thrailkill ‘48
Milan Tiff ‘68
Bennett Tramer ‘65
J. Brian Tuffin ‘83
Robert Tuschman, ‘75
  • William R. Van Aken ‘30
  • George Veras ‘68
  • Joan Oettinger Vogel ‘60
  • David Wain ‘87
  • Beatrice Wall ‘17
  • Eugene W. Ward, Jr. ‘72
  • Herbert Warden ‘39
  • Amy Wasserstrom ‘79
  • Eugene Weiss ‘53
  • Leonard Weiss ‘58
  • Kym Whitley ‘80
  • Elizabeth Sessoms Wilkerson ‘76
  • Abdul Williams, ’90
  • Darryl L. Wilson ‘81
  • Sonali Bustamante Wilson ‘76
  • Britta Wilson-Uter ’79
  • Janet L. Wolfe ‘59
  • Sidney M. Wolfe ‘55
  • Jacqueline Dudek Woods ‘65
  • Helen Worth ‘31
  • Jifunza Charlene Alda Wright ‘75
  • Gerold Yonas ‘57
  • Howard Yonas ‘63
  • Pam Cross Young ‘71
  • Robert Zimmer ‘70